2002 Ciaran Power Ireland Wins His Second FBD Milk Rás Tailteann May 10, 2007, 19:53
FBD Milk Rás 2002
19th. May - 26th. May
Route
Stage 1: Dublin To Ballinamore, 156 Kms. Ceremonial Start, O'Connell St. Dublin, Ashbourne, Balrath Cross, Kentstown, Navan, Kells, Carnaross, Virginia, Cavan, Bellananagh, Crossdoney, Killeshandra, Newtowngore, Ballinamore
Stage 2: Ballinamore To Nenagh, 163 Kms. Ballinamore, Fenagh, Greagh Category 3 KOM, Mohill, Dromid, Roosky, Newtownforbes, Longford, Keenagh, Ballymahon, Tang, Tubberclair, Glasson, Ballykeeran, Athlone, Ballinahown, Doon, Ferbane, cloghan, Borrisokane, Ardcroney, Nenagh.
Stage 3: Nenagh To Killorglin, 156 Kms. Nenagh, Birdhill, Limerick, Ardare, Newcastlewest, Barnagh Gap Category 3 KOM, Templeglantine, Abbeyfeale, Kilconlea Category 3 KOM, glanshearoon Category 3 KOM, Castleisland, Farranfore, Firies, Milltown, Killorglin.
Stage 4: Killorglin To Castletownbere, 171 Kms. Killorglin, Seefin Category 2 KOM, Glenbeigh, Drum West category 2 KOM, Mount Foley Category 3 KOM, Cahirciveen, Waterville, Coomakista Category 1 KOM, Caherdaniel, Sneem, Blackwater Bridge, Templenode, Kenmare, Tousist Category 3 KOM, Knockanoughanish Category 2 KOM, Lauragh, Healy Pass Category 1 KOM, Adrigole, Castletownbere
Stage 5: Castletownbere To Midleton, 171 Kms. Castletownbere, Adrigole, Traflask Category 3 KOM, Loughavaul Category 3 KOM, Glengarrif, Derrycreha Category 3 KOM, Ballylickey, Bantry, Ardyhoulihane Category 3 KOM, Caherogullane Category 3 KOM, Drimoleague, Dunmanway, Ballineen, Enniskean, Coolfada Category3 KOM, Bandon, Innishannon, Coolcullitha Category 3 KOM, Ballinahassig, Fivemilebridge, Ballygarvan, Broomfield Interchange, Jack Lynch Tunnel, Midleton.
Stage 6: Dungarvan To Arklow, 155 Kms. Dungarvan, The Pike Category 3 KOM, Lemybrien, Kilmeadon, Waterford, New Ross, Clonroche, Enniscorthy, Ferns, Camolin, Clogh, Gorey, Inch, Arklow.
Stage 7: Arklow To Baltinglass, 153 Kms. Arklow, Rathnew, Ashford, Devils Glen Category 1 KOM, Tomriland Crossroads, Roundwood, Luggala Category 1 KOM, Sally Gap Category 2 KOM, Laragh, Rathdrum, Ballygannon Hill Category 2 KOM, Greenan, Kirikee, Michael Dwyer Hotel Drumgoff, Drumgoff Category 1 KOM, Laragh, Wicklow Gap Category 1 KOM, Vallymount, Humpherystown, Lugnagroagh Category 2 KOM, Baltinglass.
Stage 8: Phoenix Park Circuit, 40 Kms Neutralised to the Circuit, via Chapelizod, Phoenix Park Chapelizod, Gates Acers Road, Chesterfield Avenue Main Road. Circuit 2.7 Kms. Chesterfield Avenue, Ordinance Survey Road, Furze Road, Chesterfield Avenue. Start & Finish Line on Chesterfield Avenue.
Race Director: Dermot Dignam
Stage Winners:
|
Chris Newton Great Britain ReCycling Triple Stage Winner |
Stage 1: Dublin To Ballinamore, 156 Kms. C. Newton (Great Britain) 3-36-04
Stage 2: Ballinamore To Nenagh, 163 Kms. J.Tanner (Lancaster Team Compensation) 4-45-14
Stage 3: Nenagh To Killorglin, 156 Kms. P.Cassidy (Meath Lee Strand Cycleways) 3-43-51
Stage 4: Killorglin To Castletownbere, 171 Kms. A. Randell (Canada Team Sympatico) 4-21-26
Stage 5: Castletownbere To Midleton, 171 Kms. D. Dudnicki (Poland Legia) 3-37-53
Stage 6: Dungarvan To Arklow, 155 Kms. P. Manning (Great Britain) 3-02-31
Stage 7: Arklow To Baltinglass, 153 Kms. C. Newton ( Great Britain) 3-54-36
Stage 8: Phoenix Park Circuit, 40 Kms. C.Newton (Great Britain) 1-12-45
|
Philip Cassidy, Meath Lee Strand Cycleways Winner In Killorglin |
General Classification
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10. |
C. Power, Ireland Stena Line C. Newton,Great Britain
N. Nowak, Poland Team Legia
H. Menad, France VC La Pomme
J. Tanner, Lanchaster Compensation
M. Lovatt, Lanchaster Compensation
A. Hpjgaard, Denmark
I. McLeod, South Africa HSBC
G. Butler, Surrey League
J. Winn, Wales |
28-15-42 04-03
04-33
04-43
04-55
05-12
07-42
08-17
12-19
14-40 |
Beat Young Rider Under 23 Years H. Nowak Poland Team Legia
Points Chris Newton Great Britain
Mountains J. Winn Wales
International Team Great Britain P.Manning, C.Newton, S. Cummings, T Buckle, B, Steel
County Team Meath Lee Strand Cycleways P.Cassidy, R. Clarke, E. Moriarty, A. Crowley, A. Hedderman
|
Winner Of The 2002 FBD Milk Rás Ciaran Power Ireland With Ray Kennedy |
List Of Competitors
Great Britain
1. P. Manning
2. C. Newton
3. S. Cummings
4. T. Buckle
5. B. Steel
Ireland Stenna Line
6. C. Power
7. T. Evans
8. M. Scanlon
9. P. Griffin
10. T. Barry
Canada Team Sympatico
11. J. Hall
12. D. Rollin
13. B. Miller
14. A. Randell
15. B. Nella
Poland Team Legia
16. J. Welniak
17. M. Blasej
18. M. Kaminski
19. G. Zoledziowski
20. S. Skiba
South Africa Team HSBC
21. N. White
22. D. Speake
23. R. Green
24. I. McLeod
25. N. McDonald
Denmark Jylland-Fyn
26. A. Hojgard
27. N. Knudsen
28. M. Laursen
29. C. H. Brondberg
30. L. Bojsen
Nigeria Team Lagos
31. O. S. Saheed
32. A. B. Taofeeq
33. P. U. Sunday
34. O. A. Nurudeen
35. W. Olanipekum
France VC LA Pomme
36. S. Mifsud
37. F. Pederson
38. J. M. Mavrim
39. M. Hickom
40. Y. Tashiro
Wales
41. J. Winn
42. A. Malarczyk
43. W. Wright
44. P. Shepperd
45. H. Pritchard
Germany Team Hameln-Pyrmont
46. T. Behnke
47. G. Wulff
48. S. Thiel
49. T. Bockmann
50. S. Rothe
Germany Team Stevens-Jeantex
51. T. Wiedenroth
52. A. Hinrichsen
53. N. Wartemann
54. T. Wolk
55. M. Bock
Japan Cycleways
56. T. Tsuji
57. T. Suzuki
58. T. Hashimoto
59. K. Suzuki
60. M. Shimizu
Scotland Visit Scotland
61. P. Murdoch
62. A. Ross
63. J. MacIntyre
64. D. Urquhart
65. A. Kay
U.S.A. Peoples Cycling
66. C. Harnish
67. D. Taylor
68. D. Holt
69. J. Austin
70. P. Southerland
Lancs Compensation Group
71. J. Tanner
72. M. Lovatt
73. K. Dawson
74. P. Hinchcliffe
75. I. Furniss
Surrey Racing League
76. G. Butler
77. G. Dodd
78. C. McNamara
79. R. Horner
80. R. Morgan
Lancs MK Cycles Bianchi
81. N. Swithenbank
82. S. Small
83. A. Yates
84. J. Sharples
85. D. Kay
North East England
86. J. Charlesworth
87. S. Gibson
88. P. Watson
89. R. Eastman
90. C. Belsham
Southend Sdeals.com
91. S. Howells
92. G. Rees
93. S. Lepine
94. R. Wyley
95. M. Melville
Isle Of Man
96. A. Roche
97. M. Kelly
98. R. Holden
99. E. Baxter
100. G. Hatcher
|
England Cycle Center-RT
101. G. Roche
102. G. Jones
103. P. Hey
104. I. Roche
105. J. Hennen
Ciarrai
106. S. Lacey
107. K. McMahon
108. S. Gallagher
109. K. O’Connor
110. G. Sheehan
Cork Stafford Fules
111. R. Cahill
112. G. Ellis
113. B. Lynch
114. J. Horgan
115. T. Hogan
Carlow Team Cycleways
116. S. Connaughton
117. N. Quinnlan
118. L. Kirk
119. J. Peppard
120. P. Finnegan
Dublin Iarnrod Eireann
121. W. Byrne
122. S. Farrell
123. M. Kieran
124. D. Gardiner
125. A. Donnellan
Dublin BH-Raleigh
126. M. Maguire
127. M. Bolton
128. J. McGill
129. D. Elson
130. L. Roche
Dublin Ravens North
131. E. Murtagh
132. D. Walsh
133. A. Duffin
134. J. Dillon
135. A. Moran
Dublin Ravens West
136. T. Graham
137. D. King
138. T. McGowan
139. N. Moloney
140. P. Reid
Dublin Skip Hire
141. P. Moriarty
142. J. P. Hilliard
143. M. McLeavey
144. D. Healy
145. M. O’Donnell
Dublin Stagg Cycles
146. F. Whelan
147. C. Duffy
148. J. Maguire
149. T. Brabazon
150. D. Ryan
Dublin UCD
151. D. Lane
152. A. Lane
153. T. Aherne
154. P. Kenealy
155. B. Taaffe
Dublin Usher Insulation
156. D. Peelo
157. D. Byrne
158. F. O’Leary
159. C. Bracken
160. P. Healion
Kildare Team Fig Roll
161. S. Prendergast
162. S. O’Sullivan
163. P. Teahon
164. J. Fenlon
165. D. Smyth
Kildare Newbridge Cutlery
166. J. Malone
167. R. Looby
168. R. Malone
169. F. McCormack
170. S. Kelly
Mayo Connacht Gold
171. D. O’Loughlin
172. J. Hodnett
173. M. Quigley
174. J. Brady
175. V. Gleeson
Meath Avonmore
176. C. Farrell
177. P. Sweeney
178. M. Fox
179. D. Finnegan
180. E. Roche
Meath Lee Strand Cycleways
181. P. Cassidy
182. R. Clarke
183. E. Moriarty
184. A. Crowley
185. A. Hedderman
Meath M. Donnelly
186. D. Nulty
187. T. Hughes
188. R. Moore
189. C. Sweetman
190. M. Kelly
Tipperary Dan Morrissey
191. M. O’Loughlin
192. B. Kenneally
193. M. Power
194. M. Mulcahy
195. E. Keogh
|
|
Julian Winn Wales Winner In The Mountains |
|
Philip Cassidy In The Stage Winners Jersey |
Photographs © Copyright www.rástailteann.com
© Copyright FBDInsuranceRás.com
|