2000 Julian Winn, Wales Wins FBD Milk Rás Tailteann May 10, 2007, 19:11
FBD Milk Rás 2000
20th. May - 28th. May
Route
Stage 1: Dublin To Longford, 143 Kms. Ceremonial Start, O'Connell Street, Finglas , ESB Power Station, Ashbourne, Baleath Cross, Slane Bridge, Slane Category 3 KOM, Navan, Athboy, Delvin, Cloghan, Ballinalsck, Rathowen, Edgeworthstown, Longford By-Pass, Longford.
Stage 2: Longford To Newport, 163 Kms. Longford, Tarmonbarry, Strokestown, Tulsk, Ballangare, Frenchpark, Ballaghadereen, Carrastle, Charlestown, Swinford, Foxford, Pontoon, Massbrook, Lake Levally Category 3 KOM, Bofeenaun, Windy Gap Category 1 KOM, Castlebar, Werstport, Newport.
Stage 3: Newport To Oughterard, 121 Kms. Newport, Westport, Murrisk, Lecanvey, Louisbourg, Leenane, Derrynacleigh Category 3 KOM, Recess PO, Maam Cross, Oughterard,
Stage 4: Oughterard To Listowel, 192 Kms. Oughterard, Rosscahill, Moycullen, Galway, Clarinbridge, Kilcolgan, Ardrahan, Kiltartan Level Crossing, Gort, Gortnamearacaun Category 2 KOM, Tulla, Kilkishen, Kilmurray, sixmilebridge, Cratloe, Limerick, Patrickswell, Adare, Reens, Ardagh, Ardagh Category 3 KOM, Carrigkerry, Athea, Athea Category 3 KOM, Listowel
Stage 5: Listower To Kenmare, 171 Kms. Listowel, Tralee, Slieve Mish Category 2 KOM, Castlemaine, Milltown, Killorglin, Seefin Category 3 KOM, Glenbeigh, Drom West Category 3 KOM, Mount Foley Category 3 KOM, Cahirsiveen, Waterville, Coomakista Pass Category 1 KOM, Caherdaniel, Sneem, Kenmare.
Stage 6: Kenmare To Mitchelstown, 144 Kms. Kenmare, Kilgarvan, Morleys Bridge, Inchee Mountain Category 2 KOM, Coolea, Ballyvourney, Macroom, Ballinagree, Ballinagree Category 3 KOM, Musheramore Category 1 KOM, Aubane, Aubane Category 3 KOM, Millstreet, Mallow, Kildorrey, Mitchelstown.
Stage 7: Mitchelstown To Enniscorthy, 150 Kms. Mitchelstown, Kilbeheny, Cahir, Clonmel By-Pass, Kilsheelan, Carrick-On-Suir, Piltown, Fiddown, Moincoin, Mullinavat, Listerlin, New Ross, Clonroche, Enniscorthy.
Stage 8: Enniscorthy To Tullow, 156 Kms. Enniscorthy, Ferns, Camolin, Clogh, Gorey, Inch, Arklow, Woodenbridge, Aughrim, Aughavannagh Category 1 KOM, Glenmalure, Drungoff Category 1 KOM, Laragh, Wicklow Gap Category 1 KOM, silver corragh Category 2 KOM, Hollywood, Baltinglass, By-Pass Rathvilley, Killerigh Cross, Tullow.
Stage 9: Dublin City Center Criterium, 50 Min. Plus 3 Laps O'Connell Street, Parnell Square, O'Connell Street/Abbey Street Junction
Race Director: Dermot Dignam
|
Julian Winn Wales Winner Of The 2000 FBD Milk Rás |
|
Aidan McCarthy NDC Julian Winn Wales Winner Of The FBD Insurance Rás 2000 & Philip Fitzsimons FBD |
Stage Winners:
|
T. Cuppins, Belgium DMC Wins Stage 1 |
|
Brian Kenneally, Tipperary Wins Stage 2 |
Stage 1: Dublin To Longford, 143 Kms. T. Cuppens (Belgium DMC) 3-32-28
Stage 2: Longford To Newport, 163 Kms. B. Kinneally (Tipperary) 4-06-35
Stage 3: Newport To Oughterard, 121 Kms. J. Winn (Wales) 3-02-31
Stage 4: Oughterard To Listowel, 192 Kms. K. Ingeby (Sweden) 4-33-17
Stage 5: Listower To Kenmare, 171 Kms. G. Butler (Surrey Racing League) 4-21-57
Stage 6: Kenmare To Mitchelstown, 144 Kms. D. McCann (Derry Clarke Contracts) 3-24-02
Stage 7: Mitchelstown To Enniscorthy, 150 Kms. J. Tanner (Rngland Pro-Vision Powerbar) 3-27-33
Stage 8: Enniscorthy To Tullow, 156 Kms. S. O'Sullivan (Derry Clarke Contracts) 3-51-24
Stage 9: Dublin City Center Criterium, 50 Min. Plus 3 Laps. T. Evans (Ireland International Cargo) 56-26
|
Julian Winn, Wales Wins Stage 3 |
|
K. Ingeby ,Sweden Wins Stage 4 |
General Classification
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10. |
J. Winn, Wales W. Randle, England Pro-Vision
M. Lovatt, England Pro-Vision
P. Moriarty, Dublin Skip Hire
D. O’Loughlin, Mayo NCF
D. McCann, Derry Clarke Contracts
K. Ingeby, Sweden
T. Evans, Ireland International Cargo
G. Butler, Surrey Racing League
J. Tanner, England Pro-Vision |
31-23-40 01-11
01-24
01-37
02-18
03-16
03-35
04-10
04-35
05-04 |
|
David O'Loughlin Mayo Was In Yellow On Stage 4 |
Best Young Rider Under 23 Years D. O'Loughlin, Mayo NCF
Points D. McCann, Derry Clarke Contracts
Mountains D. McCann, Derry Clarke Contracts
International Team Winners England Pro-Vision Powerbar M. Lovatt, J. Tanner, W. Randle, D. Gowan
County Team Winners Kildare Cahill Cycles D. Smyth, A. Meehan, P. Finnegan, J. Carroll, B. Lennon
|
The Winning Kildare County Team & Their Manager Tom Keenan |
List Of Competitors 2000
Ireland
1. P. Cassidy
2. T. Evans
3. E. Moriarty
4. F. McCauley
5. B. Moore
Belgium BCM
6. J. Das
7. W. Renders
8. T. Cuppens
9. K. Heremans
10. F. Boecks
Estonia
11. S. Kukk
12. A. Maasikmets
13. R. Kodanipork
14. O. Kargu
15. M. Salumets
Germany Telecom
16. B. Bohner
17. S. Faruhn
18. T. Schuler
19. R. Jahn
20. D. Branstner
Latvia
21. A. Baranovskis
22. J. Mikulens
23. A. Zazerskis
24. A. Spehts
25. R. L. Renars
Netherlands Energiewacht
26. E. Dagelet
27. P. Kil
28. J. Slagter
29. B. Helmers
30. E. Kooi
U.S.A. People’s Cycling
31. B. Saul
32. J. A. Ferguson
33. J. Fennel
34. C. Harnish
35. I. Adams
U.S.A. California AVTS
36. P. Doyle
37. S. Gray
38. M. Walsh
39. P. Johnson
40. B. Kaplan
Wales
41. J. Winn
42. A. Malarcyzk
43. Y. Barker
44. G. Sheppard
45. A.N. Other
Scotland Union Transport
46. R. Riddle
47. N. Brown
48. P. Brown
49. N. Cameron
50. G. Moore
Scotland East
51. K. Russell
52. S. MacGregor
53. T. Allen
54. C. MacGregor
55. A. Davies
England Southend
56. S. Howells
57. M. Gray
58. I. Samuel
59. R. Wylie
60. I. Humble
England Pro-Vision PowerBar
61. M. Lovatt
62. J. Tanner
63. W. Randle
64. D. McGowan
65. A.N. Other
England Rochdale
66. N. Giles
67. P. Hay
68. M. Harrison
69. S. Small
70. G. Roche
England Surrey League
71. G. Butler
72. D. Rand
73. P. Pickup
74. J. Ansell
75. R. Morgan
England York Cycleworks
76. J. Charlesworth
77. S. Gibson
78. A. Kay
79. J. Muir
80. A. Windsor
England Lakeland/Lancs Division
81. J. Wright
82. P. Leigh
83. M. Pluckrose
84. R. Crawford
85. C. Southworth
Antrim Plantex
86. B. Graham
87. D. Easton
88. B. Docherty
89. M. Kearins
90. P. Kane
Armagh UCF
91. C. Greene
92. K. Gallagher
93. K. Sloan
94. P. Geddis
95. B. Stewart
Carlow Dan Morrissey
96. P. Griffin
97. A. Duff
98. M. Mulcahy
99. W. Byrne
100. K. McMahon
|
Cork Triton Ventilux
101. D. Kenneally
102. B. Lynch
103. R. Tracey
104. T. Barry
105. R. Cahill
Cork West
106. F. Cahill
107. O. Sugrue
108. J. Hodnett
109. P. Kenealy
110. M. Illingworth
Derry Clarke Contracts
111. R. Clarke
112. S. O’Sullivan
113. P. Butler
114. D. McCann
115. A.N. Other
Down
116. M. Hamilton
117. E. McConvey
118. J. Rooney
119. A. McFarland
120. J. Maguire
Dublin Skip Hire
121. P. Moriarity
122. J. P. Hilliard
123. Dermot Healy
124. M. McLeavey
125. K. O’Sullivan
Dublin McNally Joinery
126. C. Lynch
127. M. Maguire
128. J. Peppard
129. S. Whelan
130. A. Crowley
Dublin Ravens
131. A. Duffin
132. J. McGee
133. P. Reid
134. M. O’Donnell
135. D. O’Reilly
Dublin UCD
136. A. Kelly
137. B. Hammond
138. A. Lane
139. N. Beggs
140. A. Donnellan
Dublin Usher Insulations
141. S. Baker
142. S. Prendergast
143. C. Bracken
144. P. Healion
145. D. Peelo
Kildare Cahill Cycles
146. D. Smith
147. A. Meehan
148. P. Finnegan
149. J. Carroll
150. B. Lennon
Kildare Newbridge
151. J. Reidy
152. F. McCormack
153. B. Donnelly
154. S. Farrell
155. T. Brady
Kildare Hire Equip
156. D. McVeigh
157. R. Looby
158. K. Brannigan
159. R. Byrne
160. N. McCormack
Kerry
161. M. Slattery
162. D. O’Shea
163. J. Crowley
164. C. Leahy
165. J. McCarthy
Mayo NCF
166. D. O’Loughlin
167. M. Devins
168. S. Kelly
169. P. Joyce
170. T. Dowd
Meath Avonmore
171. D. Finnegan
172. P. Nolan
173. J. Leonard
174. D. Finnegan
175. J. Nolan
Meath East
176. R. Moore
177. T. Hughes
178. C. Sweetman
179. D. Nulty
180. P. Sharkey
Roscommon
181. J. Horgan
182. D. O’Neill
183. K. Keane
184. D. Walls
185. P. Doyle
Tipperary
186. B. Kenneally
187. E. O’Donoghue
188. M. O’Loughlin
189. A. Heddermann
190. J. Wall
Team Garda Motorway
191. K. Gallagher
192. J. Ferry
193. M. Doyle
194. T. Lavery
195. S. Connaughton
Waterford
196. T. Cullen
197. E. Roche
198. E. Keogh
199. D. Markouris
200. K. Bannan
|
|
Brian Kinneally Tipperary In Stage Winners Jersey In Newport |
|
Gethin Butler, Surrey Racing League Wins Stage 5 |
|
David McCann, Derry Clarke Contracts Wins Stage 6 |
|
John Tanner, England Pro-Vision Powerbar Wins Stage 7 |
|
Stephen O'Sullivan Derry Clarke Contracts Wins Stage 8 From Enniscprthy To Tullow |
|
Stephen O'Sullivan, Derry Clarke Contracts |
|
Tommy Evans, Ireland International Cargo Wins The Final Stage In O'Connell Street, Dublin |
Photographs © Copyright www.rástailteann.com
© Copyright FBDInsuranceRás.com
|